Co je KBT? Hodí se i pro mě?
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je v současné době jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů. Terapie vznikla v druhé polovině 20. století ze základů kognitivní a behaviorální terapie, rozšiřuje původní zaměření behaviorální terapie, soustřeďuje se na proces učení a jeho využití v léčbě. Behaviorální terapie předpokládá, že poruchy chování jsou naučené reakce a lze je tedy přeučit. Kognitivní terapie staví na teorii, že emoční poruchy jsou výsledkem poruchy myšlení. Spojením obou terapií vzniká KBT. V ní se pracuje s přesně definovaným problémem pacienta. Obecně lze říci, že KBT je jedna z nejúčinnějších metody psychoterapie. Je ovšem důležitý aktivní přístup pacienta, který je motivován ke změně. Počet sezení obvykle nepřesahuje 10 a jejich frekvence je většinou jednou týdně nebo jednou za 2 týdny.
Prof. MUDr. Ján Praško, CSc.
psychiatr a psychoterapeut
"Několik desítek kvalitních studií dospělo k závěru, že KBT je vysoce účinná při řešení úzkosti a deprese, ale i fobií a nespavosti nebo při snižování prožívaného stresu. Další rozsáhlý výzkum ukázal, že online KBT je stejně účinná až účinnější než KBT tváří v tvář při snižování závažnosti příznaků deprese."
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) patří mezi jednu z nejúčinnějších metod psychoterapie nespavosti. Během relativně krátké doby lze dosáhnout pozitivních změn a zkvalitnění spánku. Podle studií jsou výsledky KBT lepší než použití medikace (léků na spaní) a ideálně by měla být při insomnii doporučena jako první volba.
Kognitivní část KBT zahrnuje metody, jak poznat a změnit postoje, které negativně ovlivňují schopnost usnout. Důležitou složkou psychoterapie nespavosti je práce s obavami spojenými se spánkem a s katastrofickými myšlenkami. Obojí ještě zhoršuje úzkost ze spánku a vede k rozvoji stresové reakce a tím pádem zhoršují usínání nebo snižují kvalitu spánku. Je třeba se vypořádat s myšlenkami typu: „Co když se to nikdy nezlepší?“, „Jak budu zítra fungovat v práci?“, „Když to takto bude trvat, zblázním se!“ nebo typická věta nespavců „to zas bude noc”.
Behaviorální část pomáhá vytvořit správně spánkovou hygienu. Patří sem kontrola stimulů, spánková restrikce, relaxační techniky nebo terapie světlem.
Chcete KBT nespavosti vyzkoušet? Zamluvte si termín hned teď!